Skip to main content
Enter the terms you wish to search for.
Search
My accounts
Home
The council and democracy
Election results by Wards
My Accountsx
Home
Benefits
Bins and recycling
Births, marriages and deaths
Business information
Children and family services
Consultations
Council tax
Crime and emergencies
e+ card
Elections and voting
Health and social care
Housing
Jobs
Leisure services
Libraries
Parks and countryside
Planning and building control
Roads, parking and transport
Schools and learning
Street cleaning
The council and democracy
Contact us
Borough Council Elections - Thursday, 1 May 1997
Status:
Not started
Borough Council Elections - detailed results for Wards
Borough Council Elections - results by party
Election summary for Wards
Wards
Elected candidates
Elected party or parties
Time declared
Ascot
Hilary Doyle
Conservatives
Ascot
Anne Kay Haydon
Conservatives
Ascot
Dorothy Andrea Susan Hayes
Conservatives
Binfield
John Bruce Harrison
Conservatives
Binfield
Terry Mills
Conservatives
Bullbrook
Gareth Michael Barnard
Conservatives
Bullbrook
James Michael Barry Egan
Conservatives
Bullbrook
Patrick Joseph Ryan
Labour Party
Central Sandhurst
Peter Laurie North
Conservatives
Central Sandhurst
Alan Frederick Ward
Conservatives
College Town
Andrew (Andy) Duncan Blatchford
Conservatives
College Town
Raymond Simonds
Conservatives
Cranbourne
Mary Patricia Ballin
Conservatives
Crowthorne
James George Finnie
Conservatives
Crowthorne
John (Cliff) Clifton Thompson
Conservatives
Crowthorne
Robert Hugh Wade
Conservatives
Garth
Dennis Rueben Good
Labour Party
Garth
Steven Paul Taylor
Labour Party
Great Hollands North
Langdon Richard Jones
Labour Party
Great Hollands North
Jeananne Margaret Shillcock
Labour Party
Great Hollands South
Michael John Adams
Labour Party
Great Hollands South
Robert Angell
Conservatives
Hanworth
George William Bayle
Labour Party
Hanworth
Janet Hazel Keene
Labour Party
Hanworth
Tom Wheaton
Labour Party
Harmans Water
William James Ernest Onions
Labour Party
Harmans Water
Shelagh Rosemary Pile
Conservatives
Harmans Water
Jean Amy Sutcliffe
Conservatives
Little Sandhurst
Paul David Bettison
Conservatives
Little Sandhurst
Dale Philip Birch
Conservatives
Old Bracknell
Michael John Beadsley
Labour Party
Old Bracknell
Ms B. Hirst
Labour Party
Old Bracknell
Donald Anthony Veakins
Labour Party
Owlsmoor
David James Worrall
Conservatives
Priestwood
Juliet Mary Clifford
Labour Party
Priestwood
David John Fawcett
Labour Party
St Mary's
Robert Anthony Flood
Conservatives
Warfield
Edward Michael Sargeant
Conservatives
Wildridings
Philip Grayson
Labour Party
Wildridings
Austin John McCormack
Labour Party
Contact Information
Democratic services
Email:
committee@bracknell-forest.gov.uk